И още нещо-то
Великденските празници винаги носят слънчево, пъстро и зареждащо настроение! Пролет е.. навън крушата цъфти щастливо, игликите се усмихват под зелената тревичка, а здравеца животворно расте точно под стълбите на къщата.
Всички са в движение. Баща ми за първи път прекарва толкова време вкъщи, но и това време оползотворява в работа. От началото на карантината, прави ремонт на последния етаж и превръща отдавна прашасалите тавански помещения в светли и уютни стаи, където двамата с майка ми да прекарват повече време в четене, игри на табла и дълго чакана почивка, а аз се надявам да си позволят да я изпитат. Брат ми ме вика за 4-ти път днес, кара ме да прекарваме строителния материал с макарата през терасите, а баба ми държи да се намеси в процеса. Идилията е пълна – почти както в приказката за “Дядовата ръкавичка”, но вместо ряпа, изтегляме с въже какви ли не инструменти и материали, които можем да внесем единствено през балкончето. Забавна гледка се очертава!
Майка ми носи прясна коприва от поляните около базата, дядо ми прави каша от копривата, а аз се опитвам да си намеря някое тихо местенце в къщата и да си свърша измислената “дигитална” работа!
Понякога се събираме вечер на по чаша вино, понякога сме цял ден заедно, друг път всеки се е затворил в някоя стая. Смеем се, обичаме се, после се скарваме. Опитваме се да не е твърде често – понякога не става. Котката поспива на дивана и се чуди на тези хора, какво толкова им се случва. Ей така минават тези наши дни.
Великденски яйца
По традиция, на Велики Четвъртък с баба ми боядисваме яйцата за Празника.
Само шейсет яйца!
Започваме към десет сутринта, отваряме всички прозорци – да поканим пролетта при нас, измисляме си нови начини за боядисване.. и неусетно става седем – вечерта.
Каквото и да правим, докато привършим целия процес, минава мноого време, но с още дузина задачки – няма друг начин. Ароматното кафе е неизменна част от деня и това прави настроението още по-приятно!
За да прочетете повече за някои от методите, които използваме, вижте статията с мое участие на Лицата на града.
Ето и резултата от тазгодишните ни “творби”.
Великденски Козунак
Велика Събота. Часът отново е десет сутринта, а 4 килограма брашно чакат да се превърнат в пухкав, златен козунак.
Целият ден представлява една своебразна въртележка, както в увеселителен парк.. ако постоиш 5-6 часа, вече не ти е чак толкова забавно! Вкъщи винаги приготвяме голямо количество козунаци, тъй като сме доста хора и това определено изисква време.
От няколко години с радост помагам за подготовката, като от скоро и аз замесвам тестото.
Тук, най-сетне дойде момента да ви споделя любимата ми рецепта за козунак, като малко по-долу, ще може да видите и видео на процеса.
Рецепта за Козунак
За една доза /1кг. брашно – 3 големи козуначени рула/, са ви неонходими:
- 1 кг. брашно
- 1 пакетче суха мая или 1 пакетче жива мая
- 6 яйца
- 250 гр. захар
- 250 мл. олио/разтопено масло
- 250 мл. прясно мляко
- Сол
- Ванилова есенция/Лимонова кора
- 2 жълтъка, разбити с вода за намазване на тестото
- Захар за поръсване
- Белени бадеми за украса
- Шоколад/сладко по избор
- Орехи за пълнежа на рулото
Начин на приготвяне:
1. Пресяваме брашното в голяма тава и го смесваме със солта и сухата мая, ако сме решили да ползваме такава. Ако имаме жива мая, натрошаваме кубчето в купичка, добавяме 1 с. л. брашно и 1 с. л. захар и заливаме сместа с 50 мл. от млякото. Оставяме сместа да се надигне.
2. В отделна купа слагаме яйцата и захарта, разбиваме си добре с миксер и добавяме мазнината, като си оставяме малка част от нея настрана, за доизмесване на тестото. Добавяме прясното мляко и продължаваме да бъркаме. Слет това изсипваме и втасалата мая и доразбъркваме с миксер. Настърхваме лимонова кора или добавяме ванилова есенция.
3. Изсипваме течната смес в брашното, разбъркваме с вилица/лъжица, докато не стане хомогенна смес и след това започваме да месим тестото със заделената мазнина. Ако се налага добавяме още брашно и мазнина, докато не се получи гладко и лъскаво тесто
4. Заделяме тестото в тавичка, завиваме го с кърпа и го оставяме на топло да втаса. Когато увеличи двойно обема си, тестото е готово.
5. Изсипваме тестото на плот/маса и оформяме правоъгълна форма, ако правим руло. Намазваме тестото с шоколад/сладко по избор и поръсваме натрошени орехи на тънък слой. Завиваме го като руло и го поставяме в дълга тавичка върхо намазнена хартия за печене.
6. Ако искаме да си направим традиционен козунак, без пълнеж, разделяме част от тестото на три плитки и ги претем. Плитката навиваме в кръг (за кръгла форма) или оставяме така (за дълга форма) и слагаме в желаната тава, отново върху намазнаена хартия за печене.
7. Оставяме тестото за около час – да втаса отново. След това намазваме козунака с жълтъка, разбит с малко вода. Поръсваме със захар и поставяме белените бадеми за украса.
8. Печем козунаците на 160-170 градуса за около 45-50 минути или повече, докато проверяваме с клечка дали тестото е изпечено.
9. Консумираме споделено и с любов!
Наздраве, приятели! Надявам се любимата ми рецепта за козунак да ви хареса!
И нека бъде мир, светлина, човечност и любов в сърцата ни!